Cornell Dubilier Electronics 150682J630BB
150682J630BB picture photo
Mfg. Part Number
150682J630BB
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 6800PF 5% 630VDC AXIAL
Datasheet Download
150682J630BB.pdf
Availability of 150682J630BB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
150682J630BB Order Process
Ship out your order
Specifications of 150682J630BB
Internal Part NumberEIS-150682J630BB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 15/Nov/2013
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series150
PackagingBulk
Capacitance6800pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.236" Dia x 0.650" L (6.00mm x 16.50mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)150682J630BB
Related Links150682, 150682J630BB Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
150682J630BB Details Description
Related parts for 150682J630BB
DIODE MODULE 600V 30A ISOTOP datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 13POS 0.30MM R/A datasheet.pdf