Cornell Dubilier Electronics 150823K400EC
150823K400EC picture photo
Mfg. Part Number
150823K400EC
Brief Description
CAP FILM 0.082UF 400VDC AXIAL
Datasheet Download
150823K400EC.pdf
Availability of 150823K400EC
QUANTITY
150823K400EC Order Process
Ship out your order
Specifications of 150823K400EC
Internal Part NumberEIS-150823K400EC
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance0.082µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.315" Dia x 0.807" L (8.00mm x 20.50mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)150823K400EC
Related Links150823, 150823K400EC Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
150823K400EC Details Description
Related parts for 150823K400EC
RES SMD 255KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 DIP SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.81MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 517K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC LIU DUAL T1/E1 64LQFP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3A 250VAC 50VDC datasheet.pdf