Vishay Semiconductor/Diodes Division 150CMQ045
150CMQ045 picture photo
Mfg. Part Number
150CMQ045
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V D60
Datasheet Download
150CMQ045.pdf
Availability of 150CMQ045
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
150CMQ045 Order Process
Ship out your order
Specifications of 150CMQ045
Internal Part NumberEIS-150CMQ045
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)150A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If870mV @ 150A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5mA @ 45V
Mounting TypeThrough Hole, Radial
Package / CaseTO-249AA (Modified), D-60
Supplier Device PackageD-60
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)150CMQ045
Related Links150C, 150CMQ045 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
150CMQ045 Details Description
Related parts for 150CMQ045
FIXED IND 270UH 340MA 1.64 OHM datasheet.pdf
IC CLK ZDB 5OUT 133MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 5% 0.4W 0805 datasheet.pdf
BOARD EVAL AD7689 datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 13-27.4V datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
MODEM RF 1W RS232/485 W/ACCY datasheet.pdf
IC DESERIALIZER 21BIT 48TSSOP datasheet.pdf
PATCH CORD CAT6 5E OFF WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
IC TEMP SWITCH 1.4V LP 6SOT datasheet.pdf
CAP CER 10PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf