Eaton (formerly Cooper Bussmann) 15104-201T1
15104-201T1 picture photo
Mfg. Part Number
15104-201T1
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Brief Description
TERMINAL STRIP CONN 20POS R/A
Datasheet Download
15104-201T1.pdf
Availability of 15104-201T1
QUANTITY
15104-201T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 15104-201T1
Internal Part NumberEIS-15104-201T1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
Series15104
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits20
Number of Wire Entries20
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating10A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Bottom TerminationCard Edge
Barrier Type3 Wall (Tri)
FeaturesFlange
ColorBlack
Terminal Screw Material-
Terminal Screw Finish-
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature0°C ~ 95°C
Material - InsulationThermoplastic
Material Flammability RatingUL94 V-0
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15104-201T1
Related Links15104, 15104-201T1 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
15104-201T1 Details Description
Related parts for 15104-201T1
CAP CER 0.047UF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
TWIST LOK STANDOFF 3/16 X 1.45" datasheet.pdf
HEATSHRK POLY Q2Z 5/16"X30' BLK datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 100VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
LP2N 5.00/40 BK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30A 100V TO-263AB datasheet.pdf
CONN DIN HEADER 96POS datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.036UF RADIAL datasheet.pdf