3M 151208-8421-TH
151208-8421-TH picture photo
Mfg. Part Number
151208-8421-TH
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 2MM 8POS DL T/H 15AU
Datasheet Download
151208-8421-TH.pdf
Availability of 151208-8421-TH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
151208-8421-TH Order Process
Ship out your order
Specifications of 151208-8421-TH
Internal Part NumberEIS-151208-8421-TH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOL1512 Series 2mm X 2mm,12/Aug/2015
PCN Design/Specification1512 Series 14/Dec/2010
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series1512
PackagingTray
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions8
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.152" (3.86mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)151208-8421-TH
Related Links151208-, 151208-8421-TH Datasheet, 3M Distributor
151208-8421-TH Details Description
Related parts for 151208-8421-TH
OPTOISO 2.5KV 3CH OPEN COLL 16SO datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 6TDFN datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 56POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
750 TB SPR PLU WF DOWN datasheet.pdf
SCA/CQM 8SMPR067F079TP datasheet.pdf
CAP FILM 22 NF 10% 100VDC datasheet.pdf