3M 151210-7422-RB
151210-7422-RB picture photo
Mfg. Part Number
151210-7422-RB
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN 10PS 2MM HEADER R/A DL GOLD
Datasheet Download
151210-7422-RB.pdf
Availability of 151210-7422-RB
QUANTITY
151210-7422-RB Order Process
Ship out your order
Specifications of 151210-7422-RB
Internal Part NumberEIS-151210-7422-RB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification1512 Series 14/Dec/2010
Standard Package400
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series1512
PackagingTray
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.152" (3.86mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)151210-7422-RB
Related Links151210-, 151210-7422-RB Datasheet, 3M Distributor
151210-7422-RB Details Description
Related parts for 151210-7422-RB
SIDACTOR BI 275V 150A TO-92 datasheet.pdf
IC MONITOR SMART BATTERY 8-SOIC datasheet.pdf
RES 8.87M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY OPTO 100MA SPST-NO 6-DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD 4.096V 16QFN datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 20POS VERT 5MM datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GATE DRVR 16SOIC datasheet.pdf
0625 PIN-LINE HDR SCRW MACH CONT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125" datasheet.pdf
CAP ALUM 5100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf