| Internal Part Number | EIS-1527G-110LFT | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | Assembly Lot Number Scheme 12/Oct/2013 Copper Bond Wire 16/Oct/2014 | |
| PCN Packaging | Non-Dry Pack Package 01/Apr/2013 Reel Standardization 09/Apr/2014 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Clock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | Clock/Frequency Synthesizer, Frequency Generator | |
| PLL | Yes with Bypass | |
| Input | LVTTL | |
| Output | LVCMOS | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Ratio - Input:Output | 1:1 | |
| Differential - Input:Output | No/No | |
| Frequency - Max | 110MHz | |
| Divider/Multiplier | Yes/No | |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 3.6 V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | |