Switchcraft Inc. 15282-18PG-326
15282-18PG-326 picture photo
Mfg. Part Number
15282-18PG-326
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS INLINE PIN
Datasheet Download
15282-18PG-326.pdf
Availability of 15282-18PG-326
QUANTITY
15282-18PG-326 Order Process
Ship out your order
Specifications of 15282-18PG-326
Internal Part NumberEIS-15282-18PG-326
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsAssembly Instr. Sheet
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMaxi-Con-X®
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationKeyed
Ingress ProtectionWeathertight
Shell Material, FinishNylon
Contact FinishGold
FeaturesBackshell, Cable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated600V
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15282-18PG-326
Related Links15282-1, 15282-18PG-326 Datasheet, Switchcraft Inc. Distributor
15282-18PG-326 Details Description
Related parts for 15282-18PG-326
IC VOLT DETECTOR 50MS SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CAP CER 100PF 500V NP0 1808 datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 16V X7R 1210 datasheet.pdf
IC MPU SITARA 300MHZ 324NFBGA datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
MOD DC-DC 384VIN 12VOUT 300W TH datasheet.pdf