3M 153216-2000-RB
153216-2000-RB picture photo
Mfg. Part Number
153216-2000-RB
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
153216-2000-RB.pdf
Availability of 153216-2000-RB
QUANTITY
153216-2000-RB Order Process
Ship out your order
Specifications of 153216-2000-RB
Internal Part NumberEIS-153216-2000-RB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package238
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series1532
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Bottom or Top Entry
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)153216-2000-RB
Related Links153216-, 153216-2000-RB Datasheet, 3M Distributor
153216-2000-RB Details Description
Related parts for 153216-2000-RB
IC OCT D TRANSP LTCH 3ST 20TSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 60A LFPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 284 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PANEL MNT TH SKT datasheet.pdf
RES 100 OHM 3/4W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
RES 34K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HD 38999 19C 19#23 SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 1A 8HSON datasheet.pdf