3M 153216-2020-TH
153216-2020-TH picture photo
Mfg. Part Number
153216-2020-TH
Brief Description
Connector Receptacle 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
153216-2020-TH.pdf
Availability of 153216-2020-TH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
153216-2020-TH Order Process
Ship out your order
Specifications of 153216-2020-TH
Internal Part NumberEIS-153216-2020-TH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package238
Series1532
PackagingTray
Connector TypeReceptacle
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Fastening Type-
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)153216-2020-TH
Related Links153216-, 153216-2020-TH Datasheet, 3M Distributor
153216-2020-TH Details Description
Related parts for 153216-2020-TH
IC CPLD 36MC 6NS 44VQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
MCU ARM 32BIT 256K FLASH 100BGA datasheet.pdf
CONN TERM BLK TAB SINGLE 90 DEG datasheet.pdf
DISPLAY OLED CHAR 4X20 YLW datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 3UF 5% 700VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
TRMS 400A SWVL CLMP W/TEMP/CAP datasheet.pdf
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC TO-277A datasheet.pdf
RES SMD 2.05M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf