3M 153250-2000-RB
153250-2000-RB picture photo
Mfg. Part Number
153250-2000-RB
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
153250-2000-RB.pdf
Availability of 153250-2000-RB
QUANTITY
153250-2000-RB Order Process
Ship out your order
Specifications of 153250-2000-RB
Internal Part NumberEIS-153250-2000-RB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package70
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series1532
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Bottom or Top Entry
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)153250-2000-RB
Related Links153250-, 153250-2000-RB Datasheet, 3M Distributor
153250-2000-RB Details Description
Related parts for 153250-2000-RB
IC GATE AND/OR/INVERT 2IN 14SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
LED BLUE DIFF 4X2MM RECT T/H datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 303K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 464K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf