API Delevan 1537R-22G
1537R-22G picture photo
Mfg. Part Number
1537R-22G
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 430MA 1.2 OHM TH
Datasheet Download
1537R-22G.pdf
Availability of 1537R-22G
QUANTITY
1537R-22G Order Process
Ship out your order
Specifications of 1537R-22G
Internal Part NumberEIS-1537R-22G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1537R
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - CorePhenolic
Inductance2.7µH
Tolerance±2%
Current Rating430mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.2 Ohm Max
Q @ Freq33 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant120MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.53mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1537R-22G
Related Links1537, 1537R-22G Datasheet, API Delevan Distributor
1537R-22G Details Description
Related parts for 1537R-22G
DIAC 34-38V 2A DO35 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC FET BUS SWITCH QUAD 16QSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A 4WLCSP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CAP FILM 1600PF 3% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 3.81MM GRN R/A datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf