Switchcraft Inc. 15380-10PG-326
15380-10PG-326 picture photo
Mfg. Part Number
15380-10PG-326
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS INLINE PIN
Datasheet Download
15380-10PG-326.pdf
Availability of 15380-10PG-326
QUANTITY
15380-10PG-326 Order Process
Ship out your order
Specifications of 15380-10PG-326
Internal Part NumberEIS-15380-10PG-326
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMaxi-Con-X®
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationKeyed
Ingress ProtectionWeathertight
Shell Material, FinishNylon
Contact FinishGold
FeaturesBackshell, Cable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated600V
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15380-10PG-326
Related Links15380-1, 15380-10PG-326 Datasheet, Switchcraft Inc. Distributor
15380-10PG-326 Details Description
Related parts for 15380-10PG-326
CONN EDGECARD 48POS .125 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 5.5A TO-220 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IGBT 600V 20A 92W TO220-3 datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
50M HIGH FLEX BRAKE CABLE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE PIN datasheet.pdf
OSC TCXO 19.2MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf