Switchcraft Inc. 15380-10SG-326
15380-10SG-326 picture photo
Mfg. Part Number
15380-10SG-326
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS INLINE SKT
Datasheet Download
15380-10SG-326.pdf
Availability of 15380-10SG-326
QUANTITY
15380-10SG-326 Order Process
Ship out your order
Specifications of 15380-10SG-326
Internal Part NumberEIS-15380-10SG-326
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMaxi-Con-X®
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationKeyed
Ingress ProtectionWeathertight
Shell Material, FinishNylon
Contact FinishGold
FeaturesBackshell, Cable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated600V
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15380-10SG-326
Related Links15380-1, 15380-10SG-326 Datasheet, Switchcraft Inc. Distributor
15380-10SG-326 Details Description
Related parts for 15380-10SG-326
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 99.31UH SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP CER 130PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf