Illinois Capacitor 153MWR630K
153MWR630K picture photo
Mfg. Part Number
153MWR630K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.015UF 10% 630V AXIAL
Datasheet Download
153MWR630K.pdf
Availability of 153MWR630K
QUANTITY
153MWR630K Order Process
Ship out your order
Specifications of 153MWR630K
Internal Part NumberEIS-153MWR630K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMWR
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.571" L (6.50mm x 14.50mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)153MWR630K
Related Links153MW, 153MWR630K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
153MWR630K Details Description
Related parts for 153MWR630K
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 9/16-18 UNF 1-5V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 32TQFP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 50V 20% 2824 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
SINGLE LOOP 2 SG INPTS SOLID ST datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.04K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf