Illinois Capacitor 153PPA302K
153PPA302K picture photo
Mfg. Part Number
153PPA302K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.015UF 10% 3KV AXIAL
Datasheet Download
153PPA302K.pdf
Availability of 153PPA302K
QUANTITY
153PPA302K Order Process
Ship out your order
Specifications of 153PPA302K
Internal Part NumberEIS-153PPA302K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPPA
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC750V
Voltage Rating - DC3000V (3kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)38.5 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.551" Dia x 1.339" L (14.00mm x 34.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsSnubber
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)153PPA302K
Related Links153PP, 153PPA302K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
153PPA302K Details Description
Related parts for 153PPA302K
CONN EDGECARD EXTEND 56POS 0.156 datasheet.pdf
IC FPGA 472 I/O 672BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SPONGE 3.4" X 4.4" - CTR. HOLE datasheet.pdf
FEED CAM 4706 SERIES datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS SKT datasheet.pdf