Illinois Capacitor 154MSR630K
154MSR630K picture photo
Mfg. Part Number
154MSR630K
Brief Description
CAP FILM 0.15UF 10% 630V RADIAL
Datasheet Download
154MSR630K.pdf
Availability of 154MSR630K
QUANTITY
154MSR630K Order Process
Ship out your order
Specifications of 154MSR630K
Internal Part NumberEIS-154MSR630K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMSR
PackagingBulk
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.886" L x 0.374" W (22.50mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.787" (20.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)154MSR630K
Related Links154MS, 154MSR630K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
154MSR630K Details Description
Related parts for 154MSR630K
BATTERY PACK NICAD 12.0V 600MAH datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 77 I/O 100VQFP datasheet.pdf
IC 1.62V SUPPLY MONITOR SOT-23-5 datasheet.pdf
RACK ECONOMIZER 66.56X22 X 18.5" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 6" 1MM 14POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 28VOUT 100W datasheet.pdf