Illinois Capacitor 154PSB850K2G
154PSB850K2G picture photo
Mfg. Part Number
154PSB850K2G
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.15UF 10% 850V RADIAL
Datasheet Download
154PSB850K2G.pdf
Availability of 154PSB850K2G
QUANTITY
154PSB850K2G Order Process
Ship out your order
Specifications of 154PSB850K2G
Internal Part NumberEIS-154PSB850K2G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPSB
PackagingBulk
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC850V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)7.5 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.043" L x 0.433" W (26.50mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.788" (20.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)154PSB850K2G
Related Links154PSB, 154PSB850K2G Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
154PSB850K2G Details Description
Related parts for 154PSB850K2G
IC ADC LP 12-BIT 400KSPS 8-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT POLY 220UF 4V 2917 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 96KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES SMD 38.3 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
RES SMD 30.9 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
RES 9.09 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 0.576 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 500MW DO213AA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
RES 72.3K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf