Hammond Manufacturing 1550WPBK
1550WPBK picture photo
Mfg. Part Number
1550WPBK
Manufacturer
Product Category
Boxes
Brief Description
BOX ALUM BLACK 3.15"L X 2.17"W
Datasheet Download
1550WPBK.pdf
Availability of 1550WPBK
QUANTITY
1550WPBK Order Process
Ship out your order
Specifications of 1550WPBK
Internal Part NumberEIS-1550WPBK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCustomize Your Enclosure
1550 Series Aluminum Enclosures
3D Model1550P.(igs,stp)1550WP.dwg
Standard Package1
Category Boxes, Enclosures, Racks
FamilyBoxes
Series1550W
Container TypeBox
Size / Dimension3.150" L x 2.165" W (80.00mm x 55.00mm)
Height0.988" (25.10mm)
Area (L x W)6.82" (44.0cm)
DesignCover Included
MaterialMetal, Aluminum
ColorBlack
Thickness0.059" (1.50mm)
FeaturesWatertight
RatingsIP66
Material Flammability Rating-
Shipping InfoShipped from Digi-Key
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1550WPBK
Related Links1550, 1550WPBK Datasheet, Hammond Manufacturing Distributor
1550WPBK Details Description
Related parts for 1550WPBK
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 50V datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming 60mA Signage 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN SMA JACK 50 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 1% 0.225W 2208 datasheet.pdf
RES 5.1M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DSUB 50 F CRIMP TOOL G50 ZINC datasheet.pdf