3M 155212-6303-RB
155212-6303-RB picture photo
Mfg. Part Number
155212-6303-RB
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 2MM 12POS VERT .155"
Datasheet Download
155212-6303-RB.pdf
Availability of 155212-6303-RB
QUANTITY
155212-6303-RB Order Process
Ship out your order
Specifications of 155212-6303-RB
Internal Part NumberEIS-155212-6303-RB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3M™ 2mm Latch/Eject Header, 1552 Series
IDC Wiremount Connectors Primer
Video File2mm Latch Header
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series1552
PackagingTray
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.150" (3.81mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)155212-6303-RB
Related Links155212-, 155212-6303-RB Datasheet, 3M Distributor
155212-6303-RB Details Description
Related parts for 155212-6303-RB
CASE PVC BLACK 10.9"L X 9.9"W datasheet.pdf
IC ADC 2CH 12B 3V 150KSPS 10MSOP datasheet.pdf
Crystal 8.0000MHz 30ppm 20pF 80 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 3.5A TO92-3 datasheet.pdf
TAPE POLYIMIDE FILM 6"X5YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 76 TYPE A 37POS datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 6SKT SLD CUP datasheet.pdf
BERGSTIK HDR PIP datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf