| Internal Part Number | EIS-1553WBBK | |
| Featured Product | 1553W Handheld Enclosure | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Boxes, Enclosures, Racks | |
| Family | Boxes | |
| Series | 1553W | |
| Container Type | Box | |
| Size / Dimension | 4.615" L x 3.109" W (117.22mm x 78.97mm) | |
| Height | 0.984" (25.00mm) | |
| Area (L x W) | 14.4" (93cm) | |
| Design | Hand Held, Split Sides and End Panel(s) | |
| Material | Plastic, ABS | |
| Color | Black | |
| Thickness | 0.118" (3.00mm) | |
| Features | PCB Supports, Sealing Gasket | |
| Ratings | IP65 | |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 | |
| Shipping Info | Shipped from Digi-Key | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 1553WBBK | |
| Related Links | 1553, 1553WBBK Datasheet, Hammond Manufacturing Distributor | |
 | 1725030000 | TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5.08MM | datasheet.pdf | |