Illinois Capacitor 155PHB600K2H
155PHB600K2H picture photo
Mfg. Part Number
155PHB600K2H
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1.5UF 10% 600V RADIAL
Datasheet Download
155PHB600K2H.pdf
Availability of 155PHB600K2H
QUANTITY
155PHB600K2H Order Process
Ship out your order
Specifications of 155PHB600K2H
Internal Part NumberEIS-155PHB600K2H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package175
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPHB
PackagingBulk
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC350V
Voltage Rating - DC600V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)4.6 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.260" L x 0.551" W (32.00mm x 14.00mm)
Height - Seated (Max)1.102" (28.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)155PHB600K2H
Related Links155PHB, 155PHB600K2H Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
155PHB600K2H Details Description
Related parts for 155PHB600K2H
CONN RECEPT CPC 8POS STD SER 2 datasheet.pdf
IC SMART CARD COMPACT 20-TSSOP datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 183MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS BOX MT PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC SMA datasheet.pdf
CAP FILM 0.16UF 3% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 953 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ZACK STRIP 10SECT PRINT HORIZON datasheet.pdf
LMZFL 10/4/135 3.5OR datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5NH 300MA 100 MOHM datasheet.pdf