Illinois Capacitor 155PPB630K
155PPB630K picture photo
Mfg. Part Number
155PPB630K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1.5UF 10% 630V RADIAL
Datasheet Download
155PPB630K.pdf
Availability of 155PPB630K
QUANTITY
155PPB630K Order Process
Ship out your order
Specifications of 155PPB630K
Internal Part NumberEIS-155PPB630K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package68
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPPB
PackagingBulk
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.673" L x 1.102" W (42.50mm x 28.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)155PPB630K
Related Links155PP, 155PPB630K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
155PPB630K Details Description
Related parts for 155PPB630K
RES SMD 147 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 24.9 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HOUSING 16PS 2MM STR DL datasheet.pdf
IC REDRIVER ESATA 1CH 20TQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG YELLOW 250' datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 820MA 500 MOHM datasheet.pdf
FAN 12VDC 60X25MM 2WR datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf