Illinois Capacitor 155PSB102K2J
155PSB102K2J picture photo
Mfg. Part Number
155PSB102K2J
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1.5UF 10% 1KV RADIAL
Datasheet Download
155PSB102K2J.pdf
Availability of 155PSB102K2J
QUANTITY
155PSB102K2J Order Process
Ship out your order
Specifications of 155PSB102K2J
Internal Part NumberEIS-155PSB102K2J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package61
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPSB
PackagingBulk
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC575V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)3 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.673" L x 1.181" W (42.50mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)155PSB102K2J
Related Links155PSB, 155PSB102K2J Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
155PSB102K2J Details Description
Related parts for 155PSB102K2J
IC REG FLYBACK INV ISO 5V 8DIP datasheet.pdf
BUZZ PIEZO CIRC 23MM RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RECPT 40POS 0.4MM GOLD VERT datasheet.pdf
HEADER TERM BLOCK 1POS 7.62MM datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
REGULATOR SWITCHING 24V 12A datasheet.pdf