Wurth Electronics Inc 156120RS75000
156120RS75000 picture photo
Mfg. Part Number
156120RS75000
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED RED CLEAR 1206 SMD
Datasheet Download
156120RS75000.pdf
Availability of 156120RS75000
QUANTITY
156120RS75000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 156120RS75000
Internal Part NumberEIS-156120RS75000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelSMRW_1206_rectangular.igsSMRW_1206_rectangular.stpSMRW_1206_rectangular.wrl
Standard Package1
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
SeriesWL-SMRW
PackagingCut Tape (CT)
ColorRed
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating60mcd
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2V
Current - Test20mA
Viewing Angle140°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant624nm
Wavelength - Peak632nm
Features-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension3.20mm L x 1.60mm W
Height (Max)1.40mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)156120RS75000
Related Links156120, 156120RS75000 Datasheet, Wurth Electronics Inc Distributor
156120RS75000 Details Description
Related parts for 156120RS75000
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 19A 1.7 MOHM SMD datasheet.pdf
IC HFET ALGAAS/GAAS 1W SOT-89 datasheet.pdf
RES 56 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
CONN RECEPT 2MM 10POS CRIMP DUAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
508 TB SOCKET OPEN RA datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.3V datasheet.pdf
CAP CER 11PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf