Vishay Spectrol 157B502MX
157B502MX picture photo
Mfg. Part Number
157B502MX
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 5K OHM 1W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
157B502MX.pdf
Availability of 157B502MX
QUANTITY
157B502MX Order Process
Ship out your order
Specifications of 157B502MX
Internal Part NumberEIS-157B502MX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductModel 157 Precision Industrial Bushing and Servo Mount Potentiometers
PCN Part NumberSF-140-2014-Rev-0 17/Apr/2014
Standard Package10
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series157
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient±600ppm/°C
Number of Turns1
RotationContinuous
Adjustment Type-
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StyleSolder Turret
Actuator TypeRound
Actuator Length0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter0.2497" (6.34mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)157B502MX
Related Links157B, 157B502MX Datasheet, Vishay Spectrol Distributor
157B502MX Details Description
Related parts for 157B502MX
TRIMMER 25K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
SHELF NON VENTILATED SLIDING datasheet.pdf
CONN EDGECARD 90POS 1MM SMD datasheet.pdf
PLUG WATERTITE SAFEWAY 15A/10A datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 66POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
TV 24C 12#16 12#12 SKT PLUG datasheet.pdf
56000UF 10V 35X45 datasheet.pdf