Illinois Capacitor 157XMPL002MG19
157XMPL002MG19 picture photo
Mfg. Part Number
157XMPL002MG19
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLY 150UF 20% 2V SMD
Datasheet Download
157XMPL002MG19.pdf
Availability of 157XMPL002MG19
QUANTITY
157XMPL002MG19 Order Process
Ship out your order
Specifications of 157XMPL002MG19
Internal Part NumberEIS-157XMPL002MG19
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesXMPL
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2V
ESR (Equivalent Series Resistance)663.1 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsDecoupling
Ripple Current3A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)157XMPL002MG19
Related Links157XMPL, 157XMPL002MG19 Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
157XMPL002MG19 Details Description
Related parts for 157XMPL002MG19
RES SMD 9.1M OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC REDRIVER LVDS 2CH 14TSSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 8A TO220AC datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 300MW SOD323 datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 520MA 1.26 OHM datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
SMARTSTEP JR 5M MOTOR NO BRK datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V C0G 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.33A 222 MOHM datasheet.pdf