Hammond Manufacturing 1587T10A1BK
1587T10A1BK picture photo
Mfg. Part Number
1587T10A1BK
Brief Description
POWER STRIP 70" 15A 10OUT 6'C
Datasheet Download
1587T10A1BK.pdf
Availability of 1587T10A1BK
QUANTITY
1587T10A1BK Order Process
Ship out your order
Specifications of 1587T10A1BK
Internal Part NumberEIS-1587T10A1BK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model1587T10(A,B)1(BK).dwg1587T10(A,B)1(BK).(igs.stp)
Series1587
TypePDU (Power Distribution Unit)
Mounting TypeBench, Rack, Wall
AC Outlets10
Energy-
Cord Length6' (1.83m)
Overload ProtectionCircuit Breaker(s)
Media Lines Protected-
Connector - AC InputNEMA 5-15P
Connector - AC OutputNEMA 5-15R
Current - Max15A
Voltage - Input120V
ApprovalsCSA, UL
Features-
Housing MaterialAluminum
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1587T10A1BK
Related Links1587T, 1587T10A1BK Datasheet, Hammond Manufacturing Distributor
1587T10A1BK Details Description
Related parts for 1587T10A1BK
FUSE GLASS 750MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC RCVR/EQUALZR TRPL DIFF 28-QFN datasheet.pdf
RES 820 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3700K 2SMD datasheet.pdf
METRAL HDR PF 4RX1M datasheet.pdf
RES SMD 10M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf