Hammond Manufacturing 1589H36G1
1589H36G1 picture photo
Mfg. Part Number
1589H36G1
Manufacturer
Product Category
Power Distribution, Surge Protectors
Brief Description
POWER STRIP 36" 20A 6OUT 15'C
Datasheet Download
1589H36G1.pdf
Availability of 1589H36G1
QUANTITY
1589H36G1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1589H36G1
Internal Part NumberEIS-1589H36G1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Line Protection, Distribution, Backups
FamilyPower Distribution, Surge Protectors
Series1589
TypePDU (Power Distribution Unit)
Mounting TypeBench, Rack, Wall
AC Outlets6
Energy-
Cord Length15' (4.57m)
Overload ProtectionCircuit Breaker(s)
Media Lines Protected-
Connector - AC InputNEMA 5-20P
Connector - AC OutputNEMA 5-20R
Current - Max20A
Voltage - Input120V
ApprovalsCSA, UL
Features-
Housing MaterialAluminum
Region UtilizedNorth America
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1589H36G1
Related Links1589, 1589H36G1 Datasheet, Hammond Manufacturing Distributor
1589H36G1 Details Description
Related parts for 1589H36G1
IC LDO REG SMART DUAL3.3V 16SOIC datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.048V SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 28.8VC SMC datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG SLATE 100' datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 10.16MM datasheet.pdf
MINI MAC APPLICATOR datasheet.pdf
IC CPLD 1140MC 5.1NS 132BGA datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 5W T18 datasheet.pdf