Hammond Manufacturing 1589H70G124
1589H70G124 picture photo
Mfg. Part Number
1589H70G124
Manufacturer
Product Category
Power Distribution, Surge Protectors
Brief Description
POWER STRIP 70" 20A 24OUT 15'
Datasheet Download
1589H70G124.pdf
Availability of 1589H70G124
QUANTITY
1589H70G124 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1589H70G124
Internal Part NumberEIS-1589H70G124
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Line Protection, Distribution, Backups
FamilyPower Distribution, Surge Protectors
Series1589
TypePDU (Power Distribution Unit)
Mounting TypeBench, Rack, Wall
AC Outlets24
Energy-
Cord Length15' (4.57m)
Overload ProtectionCircuit Breaker(s)
Media Lines Protected-
Connector - AC InputNEMA 5-20P
Connector - AC OutputNEMA 5-20R
Current - Max20A
Voltage - Input120V
ApprovalsCSA, UL
Features-
Housing MaterialAluminum
Region UtilizedNorth America
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1589H70G124
Related Links1589H, 1589H70G124 Datasheet, Hammond Manufacturing Distributor
1589H70G124 Details Description
Related parts for 1589H70G124
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
TRANS PNP 30V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
JFET N-CH 25V 625MW TO92 datasheet.pdf
SENSOR MAGNETOPOT 10K OHM 12.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
AM60506A165 CYLINDER BIMBA datasheet.pdf
IC FPGA 750 I/O 1761FCBGA datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 180V 3W DO204AL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf