Hammond Manufacturing 1589T18G1
1589T18G1 picture photo
Mfg. Part Number
1589T18G1
Brief Description
POWER STRIP 18" 20A 6OUT 15'C
Datasheet Download
1589T18G1.pdf
Availability of 1589T18G1
QUANTITY
1589T18G1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1589T18G1
Internal Part NumberEIS-1589T18G1
Series1589
TypePDU (Power Distribution Unit)
Mounting TypeBench, Rack, Wall
AC Outlets6
Energy-
Cord Length15' (4.57m)
Overload ProtectionCircuit Breaker(s)
Media Lines Protected-
Connector - AC InputNEMA 5-20P
Connector - AC OutputNEMA 5-20R
Current - Max20A
Voltage - Input120V
ApprovalsCSA, UL
Features-
Housing MaterialAluminum
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1589T18G1
Related Links1589, 1589T18G1 Datasheet, Hammond Manufacturing Distributor
1589T18G1 Details Description
Related parts for 1589T18G1
IC COMP DUAL 400MV REF TSOT23-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR LP SOT23-3 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 90MA 4.8 OHM SMD datasheet.pdf
BLT 5.08/07/180LR SN BK datasheet.pdf
FIXED IND 2.7NH 1.562A 50 MOHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 11 (10 + 1 Coax) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC FPGA ARTIX7 256BGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf