Hammond Manufacturing 1589T42G1
1589T42G1 picture photo
Mfg. Part Number
1589T42G1
Manufacturer
Product Category
Power Distribution, Surge Protectors
Brief Description
POWER STRIP 42" 20A 7OUT 15'C
Datasheet Download
1589T42G1.pdf
Availability of 1589T42G1
QUANTITY
1589T42G1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1589T42G1
Internal Part NumberEIS-1589T42G1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Line Protection, Distribution, Backups
FamilyPower Distribution, Surge Protectors
Series1589
TypePDU (Power Distribution Unit)
Mounting TypeBench, Rack, Wall
AC Outlets7
Energy-
Cord Length15' (4.57m)
Overload ProtectionCircuit Breaker(s)
Media Lines Protected-
Connector - AC InputNEMA 5-20P
Connector - AC OutputNEMA 5-20R
Current - Max20A
Voltage - Input120V
ApprovalsCSA, UL
Features-
Housing MaterialAluminum
Region UtilizedNorth America
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1589T42G1
Related Links1589, 1589T42G1 Datasheet, Hammond Manufacturing Distributor
1589T42G1 Details Description
Related parts for 1589T42G1
CONN HDR BRKWAY 44POS R/A GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
COVER, 60 POS datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 25POS datasheet.pdf
SAK 2.5 E/35 3 POLE CH/CO/SH datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
16UF 200V 16X30 105C AXI datasheet.pdf