Hammond Manufacturing 1590WDEBK
1590WDEBK picture photo
Mfg. Part Number
1590WDEBK
Manufacturer
Product Category
Boxes
Brief Description
BOX ALUM BLACK 7.88"L X 4.73"W
Datasheet Download
1590WDEBK.pdf
Availability of 1590WDEBK
QUANTITY
1590WDEBK Order Process
Ship out your order
Specifications of 1590WDEBK
Internal Part NumberEIS-1590WDEBK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCustomize Your Enclosure
3D Model1590DE.dwg1590DE.(igs,stp)
Standard Package1
Category Boxes, Enclosures, Racks
FamilyBoxes
Series1590W
Container TypeBox
Size / Dimension7.882" L x 4.732" W (200.20mm x 120.19mm)
Height2.531" (64.29mm)
Area (L x W)37.3" (241cm)
DesignCover Included
MaterialMetal, Aluminum
ColorBlack
Thickness0.089" (2.26mm)
FeaturesWatertight
RatingsIP65
Material Flammability Rating-
Shipping InfoShipped from Digi-Key
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1590WDEBK
Related Links1590, 1590WDEBK Datasheet, Hammond Manufacturing Distributor
1590WDEBK Details Description
Related parts for 1590WDEBK
RES SMD 20 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
ANTENNA 821-896/1850-1990MHZ datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 550MHZ 165FBGA datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 15 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 600W datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf