Hammond Manufacturing 1591AF2SBK
1591AF2SBK picture photo
Mfg. Part Number
1591AF2SBK
Manufacturer
Product Category
Boxes
Brief Description
BOX PLASTIC BLK 3.93"L X 1.97"W
Datasheet Download
1591AF2SBK.pdf
Availability of 1591AF2SBK
QUANTITY
1591AF2SBK Order Process
Ship out your order
Specifications of 1591AF2SBK
Internal Part NumberEIS-1591AF2SBK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCustomize Your Enclosure
3D Model1591AF2.dwg1591AF2.(igs,stp)
Standard Package1
Category Boxes, Enclosures, Racks
FamilyBoxes
Series1591F2S
Container TypeBox with Mounting Flange
Size / Dimension3.931" L x 1.969" W (99.85mm x 50.00mm)
Height1.036" (26.31mm)
Area (L x W)7.74" (49.9cm)
DesignCover Included
MaterialPlastic, Non Specified
ColorBlack
Thickness0.079" (2.01mm)
FeaturesCard Guides
RatingsIP54
Material Flammability Rating-
Shipping InfoShipped from Digi-Key
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1591AF2SBK
Related Links1591A, 1591AF2SBK Datasheet, Hammond Manufacturing Distributor
1591AF2SBK Details Description
Related parts for 1591AF2SBK
TOOL CRIMP 12-20AWG RS232 4 IND datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
IC QUAD CLOCKED D LATCH 16-TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 606MA 570 MOHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 90 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 15K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf