Hammond Manufacturing 1591XXTFLGY
1591XXTFLGY picture photo
Mfg. Part Number
1591XXTFLGY
Manufacturer
Product Category
Boxes
Brief Description
BOX ABS GRAY 4.85"L X 3.28"W
Datasheet Download
1591XXTFLGY.pdf
Availability of 1591XXTFLGY
QUANTITY
1591XXTFLGY Order Process
Ship out your order
Specifications of 1591XXTFLGY
Internal Part NumberEIS-1591XXTFLGY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCustomize Your Enclosure
3D Model1591XXTFL.dwg1591XXTFL.(igs,stp)
Standard Package1
Category Boxes, Enclosures, Racks
FamilyBoxes
Series1591XXFL
Container TypeBox with Mounting Flange
Size / Dimension4.853" L x 3.278" W (123.27mm x 83.26mm)
Height2.392" (60.76mm)
Area (L x W)15.9" (103cm)
DesignCover Included
MaterialPlastic, ABS
ColorGray
Thickness0.079" (2.01mm)
FeaturesFlame Retardant, PCB Supports
RatingsIP54
Material Flammability RatingUL94 V-0
Shipping InfoShipped from Digi-Key
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1591XXTFLGY
Related Links1591X, 1591XXTFLGY Datasheet, Hammond Manufacturing Distributor
1591XXTFLGY Details Description
Related parts for 1591XXTFLGY
RES SMD 0.03 OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 14.5VWM 26.5VC AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 48.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 2VOUT 40W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC CLOCK DRIVER VERT 20SSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
26500 8C 8#12 P TH PLUG LC datasheet.pdf
100UF 63V 8X11,5 datasheet.pdf