Hammond Manufacturing 1598FSGYPBK
1598FSGYPBK picture photo
Mfg. Part Number
1598FSGYPBK
Manufacturer
Product Category
Boxes
Brief Description
BOX ABS BLK/GRAY 9.83"L X 6.27"W
Datasheet Download
1598FSGYPBK.pdf
Availability of 1598FSGYPBK
QUANTITY
1598FSGYPBK Order Process
Ship out your order
Specifications of 1598FSGYPBK
Internal Part NumberEIS-1598FSGYPBK
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCustomize Your Enclosure
3D Model1598F.dwg1598F.(igs,stp)
Standard Package1
Category Boxes, Enclosures, Racks
FamilyBoxes
Series1598SP
Container TypeBox
Size / Dimension9.831" L x 6.270" W (249.71mm x 159.26mm)
Height1.610" (40.89mm)
Area (L x W)61.6" (397cm)
DesignSplit Sides and End Panel(s)
MaterialPlastic, ABS
ColorBlack, Gray
Thickness-
FeaturesCard Guides, PCB Supports
RatingsIP54
Material Flammability Rating-
Shipping InfoShipped from Digi-Key
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1598FSGYPBK
Related Links1598F, 1598FSGYPBK Datasheet, Hammond Manufacturing Distributor
1598FSGYPBK Details Description
Related parts for 1598FSGYPBK
RES SMD 84.5K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 15MM GRAY datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
0.084 SERIES MLX HEADER 15CKT datasheet.pdf
HANDHELD OTDR datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf