Hammond Manufacturing 1598GSGY
1598GSGY picture photo
Mfg. Part Number
1598GSGY
Manufacturer
Product Category
Boxes
Brief Description
BOX ABS GRAY 9.83"L X 6.26"W
Datasheet Download
1598GSGY.pdf
Availability of 1598GSGY
QUANTITY
1598GSGY Order Process
Ship out your order
Specifications of 1598GSGY
Internal Part NumberEIS-1598GSGY
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCustomize Your Enclosure
3D Model1598G.dwg1598G.(igs,stp)
Standard Package1
Category Boxes, Enclosures, Racks
FamilyBoxes
Series1598S
Container TypeBox
Size / Dimension9.831" L x 6.260" W (249.71mm x 159.00mm)
Height2.953" (75.00mm)
Area (L x W)61.5" (397cm)
DesignSplit Sides and End Panel(s)
MaterialPlastic, ABS with Aluminum Panels
ColorGray
Thickness-
FeaturesCard Guides, PCB Supports
RatingsIP54
Material Flammability Rating-
Shipping InfoShipped from Digi-Key
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1598GSGY
Related Links1598, 1598GSGY Datasheet, Hammond Manufacturing Distributor
1598GSGY Details Description
Related parts for 1598GSGY
RES SMD 140 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
LED GREEN DIFFUSED 0805 SMD datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 500MA 1.45 OHM datasheet.pdf
CABLE TIE RELEASE NAT 8" datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 5.2MM 2POS GRAY datasheet.pdf
KK 100 HDR POL RTAN 14POS datasheet.pdf
RES 0.75 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf