Hammond Manufacturing 1598GSGY
1598GSGY picture photo
Mfg. Part Number
1598GSGY
Manufacturer
Product Category
Boxes
Brief Description
BOX ABS GRAY 9.83"L X 6.26"W
Datasheet Download
1598GSGY.pdf
Availability of 1598GSGY
QUANTITY
1598GSGY Order Process
Ship out your order
Specifications of 1598GSGY
Internal Part NumberEIS-1598GSGY
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCustomize Your Enclosure
3D Model1598G.dwg1598G.(igs,stp)
Standard Package1
Category Boxes, Enclosures, Racks
FamilyBoxes
Series1598S
Container TypeBox
Size / Dimension9.831" L x 6.260" W (249.71mm x 159.00mm)
Height2.953" (75.00mm)
Area (L x W)61.5" (397cm)
DesignSplit Sides and End Panel(s)
MaterialPlastic, ABS with Aluminum Panels
ColorGray
Thickness-
FeaturesCard Guides, PCB Supports
RatingsIP54
Material Flammability Rating-
Shipping InfoShipped from Digi-Key
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1598GSGY
Related Links1598, 1598GSGY Datasheet, Hammond Manufacturing Distributor
1598GSGY Details Description
Related parts for 1598GSGY
IC DRIVER 3CH 75 OHM SSOP-A16 TR datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 48KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
RES SMD 9.31K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH TRANS 8-DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 250MW SOT23 datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 1A SYNC 8MICRO datasheet.pdf
IC FPGA 172 I/O 484FBGA datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 35A 116W datasheet.pdf