Illinois Capacitor 159LBB016M2DC
159LBB016M2DC picture photo
Mfg. Part Number
159LBB016M2DC
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 15000UF 20% 16V SNAP
Datasheet Download
159LBB016M2DC.pdf
Availability of 159LBB016M2DC
QUANTITY
159LBB016M2DC Order Process
Ship out your order
Specifications of 159LBB016M2DC
Internal Part NumberEIS-159LBB016M2DC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLBB
PackagingBulk
Capacitance15000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)55.26 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.66A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)159LBB016M2DC
Related Links159LBB, 159LBB016M2DC Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
159LBB016M2DC Details Description
Related parts for 159LBB016M2DC
CONN HEADER 36POS .100 VERT TIN datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC GATE OR 1CH 2-INP SOT-5 datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS M20 5V datasheet.pdf
TVS DIODE 58.1VWM 92VC DO204AC datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 14SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 10K OHM 8SIP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 212MHZ 6-CLCC datasheet.pdf