ON Semiconductor 15C01C-TB-E
15C01C-TB-E picture photo
Mfg. Part Number
15C01C-TB-E
Manufacturer
Product Category
Transistors (BJT) - Single
Brief Description
TRANS NPN 15V 0.7A CP
Datasheet Download
15C01C-TB-E.pdf
Availability of 15C01C-TB-E
QUANTITY
15C01C-TB-E Order Process
Ship out your order
Specifications of 15C01C-TB-E
Internal Part NumberEIS-15C01C-TB-E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTransistors (BJT) - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Transistor TypeNPN
Current - Collector (Ic) (Max)700mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)15V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic300mV @ 10mA, 200mA
Current - Collector Cutoff (Max)100nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce300 @ 10mA, 2V
Power - Max300mW
Frequency - Transition330MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device Package3-CP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15C01C-TB-E
Related Links15C01, 15C01C-TB-E Datasheet, ON Semiconductor Distributor
15C01C-TB-E Details Description
Related parts for 15C01C-TB-E
MOSFET N-CH 60V 30A TO-262 datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DUST COVER SHIELD D-SUB9 FEMALE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH ROTARY ESD T/H BCD GOLD datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 192MA 1.89 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
RES 101 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf