Vishay Semiconductor/Diodes Division 15ETX06S
15ETX06S picture photo
Mfg. Part Number
15ETX06S
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 600V 15A D2PAK
Datasheet Download
15ETX06S.pdf
Availability of 15ETX06S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
15ETX06S Order Process
Ship out your order
Specifications of 15ETX06S
Internal Part NumberEIS-15ETX06S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesFRED Pt®
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If3.2V @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)32ns
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15ETX06S
Related Links15ET, 15ETX06S Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
15ETX06S Details Description
Related parts for 15ETX06S
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
OSC 5.0V PROG TTL TRI ST 25PPM datasheet.pdf
IC SW XPT 1.5GPS 2X2 LVDS 16SOIC datasheet.pdf
CONN INSERT STEP DOWN 22-18AWG datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 2048X18 15NS 64QFP datasheet.pdf
CAP CER 30PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf