JST Sales America Inc. 15FLZ-SM1-TB
15FLZ-SM1-TB picture photo
Mfg. Part Number
15FLZ-SM1-TB
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC TOP 15POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
15FLZ-SM1-TB.pdf
Availability of 15FLZ-SM1-TB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
15FLZ-SM1-TB Order Process
Ship out your order
Specifications of 15FLZ-SM1-TB
Internal Part NumberEIS-15FLZ-SM1-TB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFLZ
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions15
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.079" (2.00mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin-Lead
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6
Actuator MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15FLZ-SM1-TB
Related Links15FLZ-, 15FLZ-SM1-TB Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
15FLZ-SM1-TB Details Description
Related parts for 15FLZ-SM1-TB
IC SWIT OCP CV/CC HV 8SMD datasheet.pdf
IC 3DRVR/5RCVR RS232 3V 28-SOIC datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 120POS VERT GOLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1.5A DDPAK datasheet.pdf