Littelfuse 15KP130A
15KP130A picture photo
Mfg. Part Number
15KP130A
Brief Description
TVS DIODE 130VWM 209VC AXIAL
Datasheet Download
15KP130A.pdf
Availability of 15KP130A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
15KP130A Order Process
Ship out your order
Specifications of 15KP130A
Internal Part NumberEIS-15KP130A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series15KP
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)130V
Voltage - Breakdown (Min)144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp209V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)72A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15KP130A
Related Links15KP, 15KP130A Datasheet, Littelfuse Distributor
15KP130A Details Description
Related parts for 15KP130A
JUMPER-H1500TR/A3048N/X 10" datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 18POS datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
IC DSC 32KB datasheet.pdf
CONN RECEPT datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 8A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf