Micro Commercial Components (MCC) 15KP85A-TP
15KP85A-TP picture photo
Mfg. Part Number
15KP85A-TP
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 85VWM 137VC R6
Datasheet Download
15KP85A-TP.pdf
Availability of 15KP85A-TP
QUANTITY
15KP85A-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of 15KP85A-TP
Internal Part NumberEIS-15KP85A-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh Power Transient Voltage Suppressors
PCN Design/SpecificationTVS Breakdown Voltage 15/May/2013
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)85V
Voltage - Breakdown (Min)94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseR6, Axial
Supplier Device PackageR-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15KP85A-TP
Related Links15KP8, 15KP85A-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
15KP85A-TP Details Description
Related parts for 15KP85A-TP
RES SMD 130 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 49 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 100W datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 10 OHM 0404 datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 127 TYPE A 32POS datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf