Littelfuse 15KPA100
15KPA100 picture photo
Mfg. Part Number
15KPA100
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 100VWM 169.37VC AXIAL
Datasheet Download
15KPA100.pdf
Availability of 15KPA100
QUANTITY
15KPA100 Order Process
Ship out your order
Specifications of 15KPA100
Internal Part NumberEIS-15KPA100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series15KPA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)100V
Voltage - Breakdown (Min)105.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp169.37V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)93.6A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15KPA100
Related Links15KP, 15KPA100 Datasheet, Littelfuse Distributor
15KPA100 Details Description
Related parts for 15KPA100
CONN RCPT 18MM 5POS IP67 W/PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 40POS .100" SGL PCB datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 0.1A SSMINI6 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
DEV CD FUZZY LOGIC FOR C2XXX datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
MICRO 31C P 18" 10CR JACKS datasheet.pdf
MINITEK PWR4.2 RA HEADER datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf