Littelfuse 15KPA100A-HR
15KPA100A-HR picture photo
Mfg. Part Number
15KPA100A-HR
Brief Description
TVS DIODE 100VWM 161.3VC AXIAL
Datasheet Download
15KPA100A-HR.pdf
Availability of 15KPA100A-HR
QUANTITY
15KPA100A-HR Order Process
Ship out your order
Specifications of 15KPA100A-HR
Internal Part NumberEIS-15KPA100A-HR
FamilyTVS - Diodes
Series15KPA-HR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)100V
Voltage - Breakdown (Min)111.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp161.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)93.6A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TA)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15KPA100A-HR
Related Links15KPA1, 15KPA100A-HR Datasheet, Littelfuse Distributor
15KPA100A-HR Details Description
Related parts for 15KPA100A-HR
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SCR MOD DUAL 1600V 25A datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 15VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 16V 20% 1611 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 6POS PNL MT datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf