Littelfuse 15KPA100A-HRA
15KPA100A-HRA picture photo
Mfg. Part Number
15KPA100A-HRA
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 100VWM 161.3VC AXIAL
Datasheet Download
15KPA100A-HRA.pdf
Availability of 15KPA100A-HRA
QUANTITY
15KPA100A-HRA Order Process
Ship out your order
Specifications of 15KPA100A-HRA
Internal Part NumberEIS-15KPA100A-HRA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series15KPA-HRA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)100V
Voltage - Breakdown (Min)111.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp161.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)93.6A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15KPA100A-HRA
Related Links15KPA1, 15KPA100A-HRA Datasheet, Littelfuse Distributor
15KPA100A-HRA Details Description
Related parts for 15KPA100A-HRA
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
IC TRANS AUDIO WIRELESS 24SSOP datasheet.pdf
RES MO 1W 5.6K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
MOD ENCODER 6CH 2500CPR 35MM datasheet.pdf
DUST COVER 9POS D-SUB MALE datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 3POS 2MM datasheet.pdf
RES SMD 1.24M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf