Littelfuse 15KPA110CA-HR
15KPA110CA-HR picture photo
Mfg. Part Number
15KPA110CA-HR
Brief Description
TVS DIODE 110VWM 178.6VC AXIAL
Datasheet Download
15KPA110CA-HR.pdf
Availability of 15KPA110CA-HR
QUANTITY
15KPA110CA-HR Order Process
Ship out your order
Specifications of 15KPA110CA-HR
Internal Part NumberEIS-15KPA110CA-HR
FamilyTVS - Diodes
Series15KPA-HR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)110V
Voltage - Breakdown (Min)122.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp178.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)84.5A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TA)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15KPA110CA-HR
Related Links15KPA1, 15KPA110CA-HR Datasheet, Littelfuse Distributor
15KPA110CA-HR Details Description
Related parts for 15KPA110CA-HR
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
TUBING PLASTIC "T" datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 9-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
MOTOR BRUSHED DC GEAR 16.3W 24V datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 3A SMC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
MALE CONNECTOR M12X1 AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 24.5454MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
BEARING PLATFORM LIN SM 8MM DIA datasheet.pdf