Littelfuse 15KPA150A
15KPA150A picture photo
Mfg. Part Number
15KPA150A
Brief Description
TVS DIODE 150VWM 241.9VC AXIAL
Datasheet Download
15KPA150A.pdf
Availability of 15KPA150A
QUANTITY
15KPA150A Order Process
Ship out your order
Specifications of 15KPA150A
Internal Part NumberEIS-15KPA150A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyTVS - Diodes
Series15KPA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)150V
Voltage - Breakdown (Min)167.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp241.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)62.4A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15KPA150A
Related Links15KP, 15KPA150A Datasheet, Littelfuse Distributor
15KPA150A Details Description
Related parts for 15KPA150A
OSC XO 66.666MHZ HCMOS TTL PC datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.5A DPAK datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 5POS 15AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 6.3V 10% 2812 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 28V datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
SWITCH DETECT SPST-NO 1MA 5V datasheet.pdf
CAP CER 680PF 630V NPO 1206 datasheet.pdf