Littelfuse 15KPA150A
15KPA150A picture photo
Mfg. Part Number
15KPA150A
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 150VWM 241.9VC AXIAL
Datasheet Download
15KPA150A.pdf
Availability of 15KPA150A
QUANTITY
15KPA150A Order Process
Ship out your order
Specifications of 15KPA150A
Internal Part NumberEIS-15KPA150A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series15KPA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)150V
Voltage - Breakdown (Min)167.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp241.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)62.4A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15KPA150A
Related Links15KP, 15KPA150A Datasheet, Littelfuse Distributor
15KPA150A Details Description
Related parts for 15KPA150A
PROBE TEMP "K" 8"STEM IMMERSIBLE datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 0.205" (5.21mm), 0.250" (6.35mm) Solder datasheet.pdf
PATCHCORD 3-COND 4.0FT datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 12NS 44SOJ datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 7.69MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 6.3V X5R 0201 datasheet.pdf
RES 196 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf